Osmanlı Mutfağının En Popüler Yemekleri Nelerdir?

Hemen hemen herkesin severek yaptığı bir eylemdir yemek yemek. Acısıyla, tatlısıyla, bin bir çeşit aromasıyla sofraların baş tacı; yemekler, ülkelerin kültürlerinde geniş bir yer almaktadır.

Osmanlı’da Yemek Kültürü

623 yıllık bir ömre sahip olan Osmanlı İmparatorluğu’nun kültüründe de yemekler son derece önemlidir. Sekiz bölümden oluşan mutfaklar, kaybedildiği takdirde hainlikle yargılanmaya sebebiyet verecek kadar önem atfeden çorba kazanları, her sefere iştirak eden aşçılar, padişahlara pişirilen şifalı yemekler ve daha nice özellik Osmanlı’da yemek kültürünün önemini bizlere göstermektedir.

Osmanlı mutfağının en popüler yemekleri nelerdir?

Kanuni’nin gözdesi olan hamsiyle başlayabiliriz. Öyle ki hamsi, kılıçların üzerine işlenmiş bir motif olarak bile kendisine yer bulabilmiştir.Osmanlı mutfağının başmisafirlerinden biri de mantıdır. Zira mantı, Fatih Sultan Mehmet’in sofrasında özellikle de sabah sofrasında görmek istediği bir lezzettir. Kimin daha güzel yaparsa ödüllendirildiği bir yemek Yumurta-yı Hümayun. Yani soğanlı yumurta; 2. Abdülhamit’in en sevdiği yemeklerden biri olarak Osmanlı mutfağında yerini almıştır. Osmanlı mutfağında pişirilerek lezzetli kokuların yayılmasını sağlayan bir diğer yemek ise bir ekmek dolmasıdır. Ana malzemeleri dana eti ve çavdar ekmeği olan bu yemeğin ismi Fodula’dır.

Kuzu etinin baharatlarla harmanlanıp çok kısık bir ateş üzerinde pişmesiyle Osmanlı mutfağının popüler yemeklerinden biri olan Beyrani de bir diğer lezzettir. Sadece padişahlar için yapılan Kırma Tavuk Kebabı ise önemli lezzetlerden bir diğeri. Zengin baharatlarla birleşen tavuğun birde soğanın suyunda bekletilerek özenle pişirilmesi ancak her aşçının pişiremiyor olması bu yemeği önemli kılan nedenlerdendir. Saray mutfağında sık pişirilen bir diğer yemek de mücver. Öyle bir mücver ki; taze fasulye ve ciğerli. Aslında Osmanlı’nın popüler yemeklerini sınırlandıramayız. Çünkü görüldüğü üzere her bir yemeğin ayrı bir önemi bulunmaktadır.