Safra Kesesi Taşı Belirtileri Nelerdir?

Halkımızda 10 kişiden birinde safra kesesi taşı rahatsızlığı görülür. Safra kesesi pankreas, karaciğer ve bağırsaklarla bağlantı içinde olan, şekli armudu andıran ve karnın sağ tarafında üstte bulunan bir organdır. İçinde ince bağırsağa iletilen safra (öd) adında bir sıvı vardır. Bu sıvının amacı sindirime yardımcı olmaktır. Safra taşları da bu sıvıdaki atıkların katılaşmasıyla oluşur. Aşırı miktarda kolesterol ya da bilirubin -vücutta kan hücrelerinden üretilen bir kimyasal- bulunduran safra taş oluşturmaya müsaittir. Bu taşlar mercimek tanesi kadar olabilirken, 4-5 cm çapında taşlar da olabilir.

Safra Taşı Belirtileri

Safra taşları genellikle belirtilerini hissettirmez. Bu yüzden halk arasında ”sinsi” bir sorun olarak adlandırılır. Ama hastaların ¼’ünde bazı belirtilere rastlanır. Bir kere görülen belirti gittikçe şiddetlenme eğilimindedir.

  1. Safra kesesi taşı belirtileri aşağıda sıralanmıştır:
  2. Başta ağrı
  3. Yemek ardından sindirim sorunu (Özellikle yağlı yemeklerden sonra şişkinlik.)
  4. Mide bulantısı
  5. Şiddetli bir karın ağrısı (Karnın sağ üst tarafında.)

Başka Hastalıklara Köprü Niteliğinde

Bu taşlar yüzünden oluşan iltihaplanma bütün safraya yayılabiliyor. Hatta oradan da pankreasa geçerek çok tehlikeli hastalıklara sebep olabiliyor. Başka bir varyasyonda ise safra kesesindeki bir taş, kesenin zarını aşarak ince bağırsakta tıkanıklığa neden olabiliyor. Özellikle 4-5 cm olarak bahsettiğimiz taşlarda bu küçümsenmemesi gereken bir risktir.

Safra Taşı Tedavisi

Bu sıkıntıdan mustarip hastaların büyük bir çoğunluğunda tek yol safra kesesinin alınmasıdır. İlaçla tedavi yıllar alabilir. Ancak erken teşhis konduğunda ilaçlar en iyi çözüm olabilir. Tedavi edilebilecek hastalarda taşın boyutu önemlidir. Küçük boyutlardaki taşlarda tedaviye hiç gerek olmayabilir. Lakin keseyi tıkayacak kadar büyük taşlar için; hastanın boyu, yaşı, cinsiyetine bağlı olarak; yeni bir beslenme planı, litotripsi -şok dalgalarıyla taşları kırma yöntemi- veya ilaç tedavisi uygulanabilir.